Lund, Sverige – 21 mars 2025 – Alligator Bioscience (Nasdaq Stockholm: ATORX) meddelar idag att Dr. Sumeet Ambarkhane, Chief Medical Officer, lämnar Alligator i slutet av mars 2025. Dr. Ambarkhane har haft en central roll i att driva Alligators immunonkologiska projektportfölj framåt och i uppbyggnaden av bolagets kliniska organisation under de senaste åren. En viktig del i detta har varit den kliniska utvecklingen av mitazalimab och Alligators fas 2-studie med kandidaten i spridd bukspottkörtelcancer, OPTIMIZE-1, mot färdigställandet inför en bekräftande utveckling i fas 3. Bolaget riktar ett varmt tack för hans värdefulla insatser och önskar honom all framgång i hans framtida åtaganden.
Efter en längre tids samarbete med bolaget, vilket möjliggjort en smidig övergång, tillträder Dr. Tom Moore rollen som Chief Medical Officer. Dr. Moore är en erfaren läkemedelsutvecklare inom onkologi med över ett decennium av industriell erfarenhet från Roche och därefter som konsult. Han har omfattande expertis inom immunonkologi och ett starkt engagemang för att driva fram nya innovativa behandlingar. Hans beslut att ta sig an den nya rollen understryker hans tilltro till mitazalimabs potential och till Alligators uppdrag att erbjuda nya behandlingsalternativ för patienter med stort medicinskt behov.
“Sumeets engagemang har varit avgörande för att driva mitazalimab framåt, och vi är mycket tacksamma för hans insatser,” säger Søren Bregenholt, vd för Alligator Bioscience. “Vi gläds nu åt att välkomna Dr. Tom Moore som ny Chief Medical Officer. Hans omfattande kompetens inom immunonkologi och klinisk utveckling kommer att vara en stor tillgång när vi arbetar vidare mot att ta mitazalimab in i fas 3.
Dr. Moore tillträder sin roll i början av april, vilket säkerställer en smidig övergång i ledarskapet av den kliniska utvecklingen.